KryptoSpace

Share this post

KryptoSpace: Týden v kryptu #09

kryptospace.substack.com

KryptoSpace: Týden v kryptu #09

Víkendový masakr stable-coinů, americké úřady zavřely už třetí banku a ceny krypta stejně rostou

Petr Lukáč
Mar 13
Share this post

KryptoSpace: Týden v kryptu #09

kryptospace.substack.com

Ahoj ahoj, vítám vás u dalšího Newsletteru podcastu KryptoSpace.

Hned na začátek se omlouvám za trochu zmatečné číslování. Jasně, je to teprve druhý Newsletter. Ale pravidelné novinky v podobě podcastu už vydávám od ledna, tak jsem se rozhodl to číslování trochu sjednotit.

Tento newsletter bude hlavně o jednom, tedy pádu amerických bank napojených na kryptoprůmysl a co to udělalo s trhem. Protože ještě mezi nedělí, kdy jsem podcast natáčel, a pondělkem ráno, stihly americké úřady zavřít třetí banku - Signature Bank.

Takže bavit se máme o čem, protože to, co se dělo posledních pár dní, jsme tu zase dlouho neměli.


K odběru pravidelného Newsletteru se můžete přihlásit tady

Trhy

Pojďme se ale nejdřív rychle podívat na trhy. Těmi zamával už pád Silvergate, který po týdnech krabího trhu postrčil ve čtvrtek ceny strmě dolů. Během víkendu se i přes problémy stable-coinů nicméně ceny opět zberchaly a dnes jsme prakticky na stejných hodnotách, jako před týdnem.

I když ten vývoj je řekněme poměrně dynamický. Tak uvidíme, jak dlouho to vydrží.

Jednička na trhu Bitcoin ztratil ve čtvrtek více než deset procent svojí hodnoty a neudržel hranici 20 tisíc dolarů když se obchodoval i za 19600 dolarů za kus. Nyní opět stojí 22300 dolarů.

Podobně dopadlo i Ethereum. To šlo z 1570 dolarů za jeden ether až na 1380. Nyní oproti minulému týdnu dokonce vyrostlo o tři procenta na 1610 dolarů.

No a tentokrát přidám kategorii, u které mě snad nikdy nenapadlo, že tu bude. A to stable-coiny. Které, připomínám, mají stát přesně jeden dolar. Ale jak si vysvětlíme za chvíli, tenhle víkend to úplně neplatilo.

Nejlépe se drželo USDT, kde problém s hodnotou prakticky nebyl, podobně stabilní bylo BUSD, i když i ten mírně ztrácel a je nyní za cca 99 centů.

Dvojka USDC na tom byla hůř. Nyní sice stojí 98,5 centu, ale v sobotu se prodával i za 87 centů. Jeho vývoj prakticky kopírovala čtyřka na trhu DAI a pětka FRAX.


Novinky z KryptoSpace

Minulý týden vyšel rozhovor s Josefem Jelačičem o jejich paperu Crypto Native Economy.

Tento týden se můžete těšit na povídání o lightningu.

A ještě než se pustíme do zpráv, je tu malé avízo. Původně jsem sliboval, že se v bonusové epizodě tento týden podíváme na liquid staking, jak funguje a pár hlavních protokolů.

Ale místo toho při pohledu na aktuální události udělám speciální díl Akademie na téma stable-coinů. Co to je, proč je potřebujeme, jaké typy jsou a proč jsme se dostali tam, kde jsme.

Pokročilejší posluchači si můžou dát DeFi speciál, který vyšel koncem týdne, kde se Sashou tentokrát rozebíráme několik témat – v první části jsme se podívali na druhé vrstvy, super-chainy, Base a bezpečnost L2s. Ve druhé právě upgrade Etherea Shangai a liquid staking a ve třetí na dva zajímavé projekty – Privacy Pools a Infinity Pools.

Takže hurá na HeroHero.


Zprávy

A teď u konečně ty novinky.

I když je tohle kryptoměnový newsletter, tak hlavní problém Silvergate a Silicon Valley Bank nezačal tím, že by nakoupily bitcoin či ether. Obě banky nakoupily dluhopisy, jenže jejich cena kvůli rostoucím úrokovým sazbám poklesla. Banky ohlásily ztráty a následoval bank run.

Výborný komentátor Bloombargu Matt Levin označil krach Silvergate dokonce za „nudný“.

Dobré shrnutí důvodů pádu přinesl i Wall Street Journal.

Každopádně. Jejím problémům už předtím předcházel nálet regulátorů hlavně kvůli tomu, že obsluhovala velkou část kryptoprůmyslu. Následoval odchod prakticky všech velkých klientů a Silvergate nejdříve vypnula platební síť SEN, což byla naprosto stěžejní služba pro rychlé převody mezi fiat měnami, burzami, velkými krypto institucemi a tak dále. A následně ve středu firma oznámila, že dobrovolně ukončuje svojí činnost .

To znamená problém pro celý sektor ve spojených státech. Silvergate byla největším hráčem, který krypto firmám poskytovala bankovní služby. A ty se tak mohou dostat do situace, jakou znají jejich české protějšky, které mají často problém nechat si u českých zaprděných bank otevřít obyčejný účet.

A v neděli přišla další zpráva. Newyorský regulátor nečekaně uzavřel další crypto-friendly banku Signature Bank. Prý aby chránili její klienty.

Krok přišel v reakci na to, co se dělo minulý týden u třetí banky Silicon Valley Bank. Ta čelila od středy bank-runu, jen během čtvrtka si klienti vytáhli přes přes 40 miliard dolarů za jediný den.

Twitter avatar for @danielgladis
Daniel Gladiš @danielgladis
Čtvrtina vkladů odtekla za jediný den? Hmmm. $SIVB
Image
7:19 AM ∙ Mar 11, 2023
49Likes1Retweet

V pátek do ní potom naběhl kalifornský regulátor (FDIC) a zavřel jí. A to dokonce v době, kdy byly otevřené trhy a její akcie se dál obchodovaly. Podle regulátora by ale banka dalších pět hodin jednoduše nevydržela.

Silicon Valley Bank není žádná krypto banka. Má třicetiletou historii a financuje velkou část startupů a venture kapitálových fondů ze Silicon Valley, jak už napovídá její název. Nyní tak rostou obavy, že by pád banky mohl vést k masovému krachu velkého počtu kalifornských startupů.

Banka měla ke konci roku aktiv ve výši 209 miliard dolarů a jedná se největší krach od roku 2008, kdy začala velká finanční krize.

Twitter avatar for @petr_zabza
Petr Žabža @petr_zabza
Na celém dění kolem kolapsu @SVB_Financial jsou klíčové jenom dvě otázky. Proč banka zkolabovala a má její pád potenciál rozšířit se do zbytku amerického bankovního sektoru? Takže jdeme na to ... 🧵
7:46 AM ∙ Mar 11, 2023
471Likes70Retweets

Každopádně. Run na hotovost nepřežije prakticky žádná banka. Proč byl ale pád těchto dvou tak důležitý pro krypto trh?

Zatímco u Silvergate to byly obavy z dalšího nájezdu regulátorů a problémů velkých hráčů převádět krypto do fiatu a obráceně, u Silicon Valley Bank to bylo prozaičtější. V noci na sobotu totiž vyplula na povrch zpráva, že má v bance uložené peníze společnost Circle. Ta vydává stable-coin USDC, dvojku na trhu s valuací přes 40 miliard dolarů.

Proč je to problém? Protože základ stable-coinu je představa, že kdyby ho chtěli všichni jeho držitelé v jakýkoliv moment směnit zpět do fiatu, neměl by to být problém. A i když nebylo na začátku ještě jasné, o kolik jde a jak se k tomu Circle postaví, začala panika.

Kdo mohl, snažil se USDC prodat za jiné stable-coiny, za ether, bitcoin, za cokoliv. Všichni si moc dobře pamatovali loňský pád Terra Luny, kdy šel jejich UST na nulu.

A i když Circle není Luna a nikdo nečekal totální kolaps, stejně šla jeho cena až na výše zmiňovaných 87 centů.

Byly ale i flash crashe, například na Bitstampu se na chvíli propadl až na 50 centů.

Ztrácet tzv. peg začaly i další stable-coiny, například decentralizovaný DAI, u kterého představoval USDC přes 40 procent zástav, vůči kterým je měna vydávána.

Burzy jako Coinbase či Binance navíc zastavily převod USDC do fiatu. Ten je totiž do jisté míry vázaný na bankovní převody a banky o víkendech příliš nefungují.

Někdo začal USDC shortovat, další naopak nakupovat ve slevě s tím, že se vrátí na jeden dolar. Sehnat stabilní USDT pak bylo téměř nemožné, například na AAVE na Ethereu si v jeden moment člověk mohl půjčil slovy pět dolarů a třicet centů. Víc jich volných prostě nebylo. A to na krásný úrok 140 procent ročně.

Už v sobotu ráno se ukázalo, že suma, kterou Circle na účtech Silicon Valley Bank držel není sice malá, ale ani nějak dramatická. Čti nic, co by se nedalo „zalepit“ popř. co by z firmy udělalo trosku, kterou by nekoupil nějaký konkurent. Mrk mrk “CZ”.

Mělo jít „jen“ o 3,3 miliardy dolarů. Tedy i kdyby firma o všechno přišla, byl by USDC krytý do cca 93centů.

Každopádně obavy ukončila americká vláda a regulátoři. Ti v noci z neděli na pondělí našeho času oznámili, že si klienti budou moct už v pondělí ze Silicon Valley Bank vybrat všechny svoje peníze. Takže pravděpodobně možnost bail-outu vyhrála nad obavou dalších masivních výběrů z menších bank a systémového rizika.

Celá víkendová anabáze zakončená nástupem vlády, která klienty banky podrží, trochu připomíná situaci z doby před 15 lety před začátkem finanční krize (i když ta byla samozřejmě násobně horší, než je situace nyní).

A byla to právě krize, reakce vlád a beztrestnost bank, které částečně stály za vznikem krypta. Závislost celého systému DeFi na stable-coinech, které jsou zase závislé na velkých bankách, ale této myšlence zásadně podráží nohy. Dokonce i decentralizované MakerDAO a jejich DAI používá USDC jako kolaterál. A je tak zranitelné úplně stejně, jako ostatní.

Jen si tu proto odložím zprávu, kterou Satoshi Nakamoto vložil do prvního Genesis bloku Bitcoinu:

"The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks".

Člověk si dneska připadá, jak přes čtrnácti lety.


DeFi vše ustálo

Každopádně se zase ukázalo, že DeFi a jeho protokoly nápory zvládají. Jak už jsem zmiňoval, poptávka zaručila, že půjčit si USDT bylo pořádně drahé. Ale žádné větší protokoly se nesložily a vše fungovalo, tak jak má.

Naopak burzy trhaly rekordy.

Například jednička mezi decentralizovanými protokoly Uniswap zobchodovala tokeny za téměř 12 miliard dolarů. O pět miliard dolarů, než v době historických maxim Bitcoinu i Etherea v listopadu 2021.

Tady se tím chlubil zakladatel Uniswapu Hyden Adams

Twitter avatar for @haydenzadams
hayden.eth 🦄 @haydenzadams
🦄 @Uniswap at almost $12b in daily volume, hitting 11 digits for the first time ever!!! 👀 I don't often tweet volume milestones anymore but that's over 5% of Nasdaq
Twitter avatar for @AustinAdams10
Austin Adams @AustinAdams10
Yesterday had the highest daily USD volume ever on the @Uniswap Protocol! $11.84b, almost double the second place day. @DuneAnalytics: https://t.co/KMQxfmlIlo https://t.co/pn9X9yBNHq
3:20 AM ∙ Mar 12, 2023
641Likes105Retweets

Tady je jeho tweet z covidového crashe v březnu 2020. To byli rádi, že zvládli 53 milionů dolarů

Twitter avatar for @haydenzadams
hayden.eth 🦄 @haydenzadams
Yesterday during all the insanity Uniswap 24hr volume reached $53M I don’t feel like celebrating but I’m glad it was able to handle the massively increased load without issue. A major testament to Ethereum imo Was this the highest volume day of any DEX ever?
Image
1:29 PM ∙ Mar 13, 2020
317Likes151Retweets

Poskytovatelé likvidity na Uniswapu si pak v sobotu přišli na téměř devět milionů dolarů.

A špatně se neměli ani ti, co poskytovali likviditu v tzv. 3-poolu na Curve, ve kterém je DAI, USDC a USDT. Na poplatcích získali 1,7 milionu dolarů za jediný den.

Twitter avatar for @TheBitResearch
TheBit Research @TheBitResearch
In times of chaos, you sell the shovels. $CRV stakers made yesterday $1.7 million in fees on this pair alone ! and another $2 million on the rest of the pools combined @CurveFinance $USDC $DAI $USDT
Image
9:58 AM ∙ Mar 12, 2023
72Likes15Retweets


Co týden dal

Zbylé zprávy dnes už jen telegraficky:

Binance může převzít Voyager, anebo …

Soud povolil největší burze na světě převzít aktiva zkrachovalé burzy Voyager Digital v hodnotě asi jedné miliardy dolarů. Proti byla americká komise pro cenné papíry SEC a další regulátoři. Podle soudce ale nepředložili žádné důkazy, podle kterých by Binance US byla nedůvěryhodná. Pokud vše dopadne, mohli by klienti Voyageru získat zpět až 73 procent svých aktiv.

Hned po rozhodnutí soudu se ale v pátek vše opět zkomplikovalo, protože se proti němu odvolalo americké ministerstvo spravedlnosti. Bidenova administrativa fakt tomu kryptu ani trošku nefandí.

Speciální daň na těžbu bitcoinu?

To potvrdil Biden ten samý den. Americký prezident chce totiž uvalit speciální daň na elektřinu používanou pro těžbu kryptoměn. Firmy by platily nejdříve 10 procent navíc, druhý rok 20 procent a třetí 30 procent. Hned se nicméně ozvaly hlasy, že podobná daň by mohla narazit u jednotlivých států, jejichž legislativa často takovou možnost neumožňuje.

Žaloba na KuCoin a ether jako cenný papír

Posledně jsme si říkali, že o Newyorské prokurátorce Letitě James ještě uslyšíme. A nemuseli jsme čekat dlouho. Ta se koncem týdne pustila do známé burzy KuCoin. Tvrdí, že se jedná o brokera neregistrovaných cenných papírů a komodit. A že se za obyčejnou burzu firma jen vydávala.

Mnohem větší dopady by mohlo mít to, že její úřad vedle Luny a dalších projektů jmenoval jako cenný papír i Ethereum, resp. jeho token ether. Jiní regulátoři to v minulosti odmítli s tím, že na cenný papír je síť příliš decentralizovaná. Uvidíme, co na to soudy.

Dobrou analýzu má The Block.

Bitcoinový stable-coin

Když už jsme dnes tolik času strávili se stable-coiny, je tu jedna novinka. Ještě před problémy USDC navrhl minulý týden Arthur Hayes, spoluzakladatel burzy BitMEX, vytvoření stable-coinu, který by byl kolateralizovaný bitcoinem. Jmenovat by se měl buď The Satoshi Nakamototo Dollar nebo NakaDollar, zkratka NUSD.

Jak by to mělo fungovat si můžete přečíst na jeho blogu zde.

Problémy Hedery

Útok hackerů vedl až k úplnému zastavení fungování blockchainu Hedera. Zlodějům se podařilo ukrást tokeny z několika decentralizovaných směnáren. Tým stojící za projektem nepotvrdil, kolik se vlastně ztratilo. Údajně se ale jednalo o závažnou chybu v kódu blockchainu a než byl připraven upgrade, tak ho tým raději prakticky odstavil.

Více detailů si můžete přečíst zde.

Revoluční peněženka?

Populární decentralizovaná apliakce InstaDapp, která je výborný nástroj na efektivnější správu vašeho portfolia rámci DeFi vydala novou peněženku Avocado Wallet.

Ta uživatelům umožní připojit se na síť Avocado a z té provádět transakce na dalších blockchainech bez toho, aby se k nim museli složitě připojovat. Poplatky se navíc platí v USDC, takže nemusíte mít ether na ethereu, avax na avalanchi, matic na polygonu a tak dále a tak dále.

Co za to? 20 procentní přirážku za poplatky v síti. U mainnetu etherea to může bolet, pokud ale jedete na ostatních blockchainech, jsou to drobné.

Výplata obětem Mt.Gox opět posunuta

Pokud vám ukradli bitcoiny na tehdy největší burze Mt.Gox, jste po 10 letech na čekání asi zvyklí. Každopádně – všichni dotčení se asi těšili na 10. března, kdy mělo začít vyplácení prvních odškodnění. Celkem má být obětem vráceno 138 tisíc bitcoinů v hodnotě přes 3 miliardy dolarů. Datum bylo ale posunuto na 6. dubna. Uvidíme, kdy se lidé dočkají.

A bizár na závěr

je opět spojen se Silicon Valley Bank. Pokud jste zavítali přes víkend na twitter, možná jste narazili na životopis člena vedení banky Josepha Gentila, který firmám minimálně co do svého životopisu nenosí příliš štěstí.

V SVB bance fungoval jako Chief Administrative Officer.

Než do ní přišel, působil ale do roku 2007 jako finanční ředitel Lehman Brothers, to je ta největší zkrachovalá banka přes SVB.

No a aby to nebylo málo, kariéru odpálil v Arthur Andersenu. To byla ještě před dvaceti lety jedna z největších auditorských a poradenských firem a spolu s dnešní přeživší velkou čtyřkou tvořila tehdejší velkou pětku. No ale úplně se jí nepovedlo auditování energetického průšvihu Enrgon a telekomunikační firmy Worldcom. A v roce 2002 zkrachovala.


To je pro dnešek vše, budu se těšit zase za týden.

PL

KONEC

Share this post

KryptoSpace: Týden v kryptu #09

kryptospace.substack.com
Comments
TopNew

No posts

Ready for more?

© 2023 Petr Lukáč
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing