KryptoSpace

Share this post

... raz, dva, tři JEDEM !!!

kryptospace.substack.com

... raz, dva, tři JEDEM !!!

Týden v Kryptu startuje jako newsletter. Tak to zkuste.

Petr Lukáč
Mar 6
3
Share this post

... raz, dva, tři JEDEM !!!

kryptospace.substack.com

Ahoj, dobrý den !

Těm z Vás, kteří znají KryptoSpace a pak hlavně novinkový Týden v Kryptu, nemusím asi obsah příliš představovat.

Pro ty, kteří tu jsou noví, jen pár vět. Mé jméno je Petr Lukáč a poslední více než dekádu jsem strávil jako byznysový novinář v Hospodářských novinách. Na podzim jsem nicméně odešel na volnou nohu a založil podcast KryptoSpace.

A posledních pár týdnů můžete poslouchat i jeho “newsy” část, která v Týdnu v kryptu shrnuje vše, co se za posledních sedm dní událo ve světě bitcoinu, etheru a dalších.

No a jelikož někdo radši čte anebo má ke všemu rád linky, grafy a fotky, rozhodl jsem se už i tak napsaný scénář překlopit do Newsletteru. A přidat sem i pár informací, které se mluvenou formou do podcastu prostě dostat nedají.

Tak se snad bude líbit.

(PS: Dělám to poprvé, tak buďte u prvních pár dílů trpěliví :-) )

Thanks for reading KryptoSpace! Subscribe for free to receive new posts and support my work.


TRHY

Nálada na trzích není v posledních dnech nic moc. Oproti minulému týdnu jsou sice poklesy relativně malé, když celý trh ztratil “jen” asi 4,4 procenta a spadl na nějaký jeden bilion a osmdesát miliard dolarů.

Ale začínají se už objevovat medvědí škarohlídi, kteří věští, že nás čeká další sešup. Podle jiných jsou červená čísla jen dopadem problémů banky Silvergate, ale o tom až níže.

Bitcoin za poslední týden poklesl o nějaká tři procenta, když se v neděli večer prodával za 22450 dolarů za kus.

Ether ztratil jen 1,5 procenta a stál zhruba 1570 dolarů.

Z top stovky vyskočil nejvíc token protokolu Maker, který si za týden připsal krásných 37 procent a prodává se za 970 dolarů.

Looserem týdne je pak další s Web3 blockchů Wemix. Ten za týden odepsal asi 16 procent.


ZPRÁVY

Silvergate v problémech

Jak už jsem psal, trhy hýbaly události okolo americké banky Silvergate. To je asi nejznámější krypto-friendly bankou ve Spojených státech. A má sakra velké problémy.

Její akcie se za tři týdny propadly o více než 75 procent a ve velkém od ní utíkají významní hráči jako Coinbase, Crypto.com, Galaxy či Circle a další. Exodus přišel den poté, co banka ve středu oznámila, že odkládá vydání své každoroční výroční zprávy.

Vedly jí k tomu doplňující dotazy od nezávislých auditorů a účetních firem stejně jako vyšetřování ze strany regulátorů. Dotazy možná neznalému uchu nezní jako něco vážného, u účetních závěrek by vám ale mělo začít blikat nejedno červené světélko.

K tomu všemu pak banka přidala varování, že vyšetřování včetně kontroly od amerického ministerstva spravedlnosti by mohlo vést až k ukončení činnosti. Takže se asi tomu úprku není až tak co divit.

Výborně celé téma včetně toho, jak se americkým firmám tenčí množina bank, které chtějí mít s kryptem co dočinění, zpracoval The Block. Přečíst si to můžete tady. No české firmy by o neochotě bank mohly vyprávět.

No a aby toho nebylo málo, tak v sobotu přišla další špatná zpráva. Silvergate zavřela svojí platformu SEN, což je zkratka pro SilverGate Exchange Network, kterou velké instituce a firmy používaly k vypořádávání plateb mezi sebou. A to 24/7.

Senátoři píšou CZ

Trhu nedělají radost ani probudivší se američtí politici a regulátoři.

Tři američtí senátoři stále nevěří největší kryptoburze na světě Binance. Trio vedené známou socialistkou Elizabeth Warren požaduje po po šéfovy burzy Čchang-pcheng Čaovi známého spíše pod zkratkou CZ mimo jiné to, aby firma odkryla celý svůj balance sheet. A tedy nejen aktiva, ale i závazky a pohledávky.

Podle senátorů navíc prý existují důkazy, že je firma neprůhledná, že se pokoušela obcházet americké regule a umožnila proprání až 10 miliard dolarů špinavých peněz.

Nevím teda, kde berou munici na tak silná tvrzení, když zároveň říkají, že o firmě nemají dostatek informací.

Každopádně do CZ se pustil i americký Forbes. Tady je jeho reakce.

Twitter avatar for @cz_binance
CZ 🔶 Binance @cz_binance
I am reluctantly spending time on FUD again (4). Forbes wrote another FUD article with lots of accusatory questions, with negative spins, intentionally misconstruing facts. They referred to some old blockchain transactions that our clients have done. 1/9
7:13 AM ∙ Feb 28, 2023
12,195Likes2,340Retweets

A to nebylo všechno. Jeden z právníků americké burzy pro cenné papíry SEC během slyšení ohledně zkrachovalé firmy Voyager prohlásil, že světová jednička je prakticky burzou pro neregistrované cenné papíry.

Když k tou přidáme prohlášení šéfa SECu Garyho Genslera, že prakticky všechny kryptoměny a NFTéčka vyjma Bitcoinu jsou cenné papíry, máme se co do regulatorního bordelu asi ještě na co těšit.

Pád BUSD

Když už jsme u Binance. Její stable-coin BUSD se propadl co do tržní valuace pod deset miliard dolarů, což je skluz o více než 60 procent.

Jak asi víte, vše před 14 dny odpálili američtí regulátoři včetně SEC, kteří Binance a firmě PAX nařídili, ať okamžitě zastaví jeho vydávání.

Jako poslední na to reagovala americká jednička, burza Coinbase, která minulý týden BUSD delistovala.

Další manažer FTX přiznal vinu

A když máme SEC, tak tu musí být i další hvězda posledních měsíců FTX. Bývalý šéf vývojářů firmy Nishad Singh se rozhodl spolupracovat s úřady a přiznal vinu u šesti obvinění.

Mimo jiné se měl účastnit hned tří společní a to za účely: podvodu s cennými papíry, praní špinavých peněz a porušení pravidel na financování politických kampaní.

Už v prosinci se ke spolupráci rozhodl spoluzakladatel FTX Gary Wang a šéfka Alameda Research Caroline Ellison. Jen ten Samík Bankmanů nám pořád tvrdí, že nic špatného neudělal.

Due dilligence? To dělají jen amatéři …

Decentralizované projekty loni získaly rekordní množství peněz od investorů. Do DeFi celkem nateklo 2,7 miliardy dolarů, třikrát více, než rok předtím a 41krát více, než v roce 2020.

Zájem o centralizované projekty sice brutálně poklesl, stále do nich ale teklo víc peněz než do DeFi. Celkem do CeFi šly investice ve výši 4,4 miliardy dolarů, což je oproti 16,3 miliardám z roku 2021 pokles o 73 procent. Celou zprávu CoinGecko najdete tady.

Už horší zprávou je, že miliarda dolarů, tedy více než třetina celkových investic plynoucích do DeFi, šla do projektu Luna Foundation Guard. Ten měl zabezpečit, že stable-coin UST udrží svůj peg 1:1 s americkým dolarem. Už za pár měsíců ale celý ekosystém kolem Terra Luny zkrachoval a z trhu se tak během pár dní vymazalo několik desítek miliard dolarů.

No a u CeFi šla zase necelá pětina investic do FTX a FTX.US. A jak víme, ty zbankrotovaly loni na podzim.

To krásně ukazuje, jak moc pečliví jsou investoři u due dilligence projektů, do kterých nalejí stovky milionů dolarů.

Jeden call a jedna stránka

Když už jsme u té pečlivosti investorů.

Z dokumentů zveřejněných u soudu už také víme, jak moc si společnost Voyager prověřovala portfolio fondu Three Arrows Capital, než jim půjčili 654 milionů dolarů. Stačil k tomu prý jeden telefonát a jednostránkový dokument s údajnou hodnotou jejich aktiv. No víme jak to dopadlo. Tři šípy během pár týdnů zkrachovaly a velmi brzy je do bankrotového ráje následoval i Voyager.

Na propojenost kryptofirem mimo jiné ukazuje výborná analýza CoinDesku. Přečíst si jí můžete tady.

Jak okrást svého hackera

A máme tady update k okrádání hackerů z minulého týdne. Ti, co poslední díl neslyšeli, mluvíme o aplikaci Oasis, která funguje jako frontend k protokolu MakerDAO. Ukázalo se, že ve dvou tzv. vaultech tam má uložené peníze hacker, který před rokem ukradl přes 320 milionů dolarů z protokolu WORMHOLE. Oasis pak dostala příkaz od britského soudu, aby mu je ukradla zpátky. Úspěšně tak ještě ve spolupráci s Jump Crypto, která Wormhole vyvíjí, získala 150 milionů dolarů.

A teď jak se to stalo (Decrypto to popisuje do detailu zde). Na Oasis se před nějakou dobou totiž obrátila skupina etických hackerů s tím, že kód Oasis obsahuje možnost změnit chytré kontrakty, které řídí zmiňované účty. Ve zkratce: třetí strana se souhlasem multi-sigu Oasis může získat k těmto vaultům přístup.

Oasis se do toho nechtělo a odmítla účty vybrat. Pak ale přišlo zmiňované nařízení soudu a jelikož za aplikací stojí právní entita, museli se podvolit.

To samozřejmě spustilo vlnu nevole. I když je asi dobré, že se část peněz ukradených hackerem vrátila, ukázalo to na další slabost některých “decentralizovaných” protokolů. Zaprvé – pokud za front endem stojí nějaká právnická či fyzická osoba, mohou na ní soudy. Zadruhé – kód by měl být nezměnitelný.

Oasis se k tomu nicméně postavila čelem. Řekla, že možnost sáhnout na vklady uživatelů je nezamýšlená chyba v kódu. A během pár dní jí plánují opravit.

Tak snad se jim to povede. A snad si po téhle události své kódy a multisigy zkontrolují i všichni ostatní.

Snoop Dogg v metaversu

Rapper a další kryptomág Snoop Dogg se spojil s krypto casinem Roobet a stal se jejich chief “ganjaroo officerem”. Co to znamená netuším, ale asi to bude něco s hulením. Snoop Dogg není nicméně v kryptu nováčkem. Podle The Block se spekuluje o tom, že by právě rapper mohl být známým sběratelem NFTéček vystupujícím pod pseudonymem Cozomo De’Medici. Nicméně rapper už v létě vystupoval spolu s Eminemem během Video Music Awards, které MTV pořádalo v Metaversu. Samozřejmě jako opice ze známého Yacht Clubu.

Souboj peněženek

Populární investiční platforma Robinhood vypustila do světa svojí web3 peněženku. Zatím je jen v AppleStoru, ale i uživatelé Androidu by se prý měli brzy dočkat. Zatím je na ní možné obchodovat s více než 50 tokeny mezi jinými USDC, UNI, MATIC a jak jinak než Shiba.

Twitter avatar for @JohannKerbrat
Johann Kerbrat @JohannKerbrat
#RobinhoodWallet is now available to everyone with iOS: rbnhd.co/wallet-tw
2:01 PM ∙ Mar 1, 2023
265Likes90Retweets

Je to self-custody wallet, takže jsou uživatelé zodpovědní za bezpečnost sami a obchodování by mělo probíhat, aspoň zatím, bez poplatků. A mělo by jít používat i většinu decentralizovaných aplikací.

No uvidíme, jak se Robinhoodu podaří onboarding nových krypto uživatelů. Držím palec.

Zatímco Robinhood si svojí peněženku klidně vydal, Uniswap hlásí problémy. Prý jí má hotovou už několik měsíce. Nicméně prý bojuje s Applem, aby jí vydal na svém App Storu. A to přesto, že prý už opakovaně splnili všechny jejich požadavky.


KONEC

Tak to je pro dnešek vše. Snad to už napoprvé dávalo smysl. Pokud byste měli nějaké výtky nebo chtěli něco přidat, pište pište pište.

Tak ať je ten další týden o něco klidnější, než těch pár předešlých.

Thanks for reading KryptoSpace! Subscribe for free to receive new posts and support my work.

Leave a comment

Share this post

... raz, dva, tři JEDEM !!!

kryptospace.substack.com
Comments
TopNew

No posts

Ready for more?

© 2023 Petr Lukáč
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing